HYPERTROPHE KARDIOMYOPATHIE (HCM)
Macskák esetén:
A HCM a leggyakoribb szívbetegség a macskáknál, a betegség folyamata hasonló az emberiéhez. A Maine Coon macskafajtánál megerősítést nyert, hogy a HCM egy autoszomális domináns öröklött tulajdonság. Számos macskafajtáknál fajtabetegség a HCM. Az első genetikai mutációt 2005-ben fedezték fel Maine Coon macskában. Az azonosított mutációt más fajtában nem találtak, de újabban mutációt azonosítottak Ragdoll macskafajtánál.
Ahogy az emberek esetén, macskánál sincs jelen a HCM a születéskor, de az idő előrehaladtával kifejlődik. Már azonosítottak a macskáknál 6 hónapnál fiatalabb korban és 7 évesnél idősebb korban.
Gyakran alakul ki bal szívfél elégtelensége (tüdőödéma). Leggyakrabban akut fájdalom és a hátsó végtagbénulással jár. Hirtelen halál is előfordulhat, de szokatlan .
HCM-re nincs gyógymód a macska esetén. Sok, de nem minden macska rendelkezik szívzörejjel. Sok macska esetén van szívzörej, de nincs HCM.
Gyakran az első jelei a macska HCM betegségére a szapora légzés/nehézlégzés, a szívelégtelenség miatt vagy akut fájdalom és bénulás miatt szisztémás thromboembolia. A macska az egyik vagy mindkét hátsó végtag funkcióját elveszti, a hátulsó végtagok hidegek, és jelentős fájdalommal jár. Fájdalom kezelése rendkívül fontos. A prognózis a macska sorsát illetően gyakran nagyon rosszak, emiatt az eutanázia egy lehetséges szempont.